W firmach bezpieczeństwo oraz higiena pracy to kwestie, których nie można absolutnie pomijać. Niestety, ale zaniedbania powiązane z BHP nie są rzadkością w różnych miejscach pracy i mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji. Znajomość takich błędów i możliwość ich unikania to recepta na stworzenie bezpiecznych miejsc pracy. Nie tylko zwiększy to efektywność, ale również zbuduje pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa. Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez pracodawców w zakresie BHP? Odpowiedź znajduje się poniżej.
Rozpoczęcie pracy bez wstępnego szkolenia
Niestety, ale dopuszczanie pracowników do pracy bez wstępnego szkolenia, to niechlubna norma w firmach. Nawet jeśli wezmą oni udział w kursie w tym samym dniu, to jednakże wcześniejsze dopuszczenie ich do pełnienia obowiązków zawodowych stanowi wykroczenie przeciwko art. 237 3§ 2 z Kodeksu Pracy.
Nie będzie to jedyna z konsekwencji tego rodzaju zaniedbań. Należy mieć bowiem na względzie, iż za wypadki, które mają miejsce na terenie zakładu pracy, poniesie odpowiedzialność pracodawca. Z pewnością będą one dotkliwsze, jeśli pracownik nie został przeszkolony w zakresie BHP. Postaw więc na firmę, która zajmie się przeprowadzaniem szkoleń BHP na najwyższym poziomie! Postaw na ABUK BHP!
Niedostateczna ocena i identyfikacja ryzyka zawodowego
Niewłaściwie zidentyfikowanie i poddanie ocenie ryzyka zawodowego może doprowadzić do poważnych wypadków. Zanim utworzone zostanie konkretne stanowisko pracy, trzeba określić zagrożenia, które mogą być efektem wykonywania zadań służbowych oraz ustalić procedury mające im zapobiegać. Jest to wymogiem dla każdego z pracowników, także dla osób zajmujących się wykonywaniem np. prac biurowych, urzędników czy nauczycieli. Dlatego warto korzystać z profesjonalnych szkoleń BHP odbywających się online. Zaniedbywanie takich kwestii może doprowadzić do nieodpowiedniego zarządzania zasobami, co w rezultacie zwiększa ryzyko potencjalnych wypadków. Dzięki wsparciu ze strony ekspertów można eliminować zagrożenia dla życia i zdrowia. Właściwie zrealizowania polityka szkoleń BHP zwiększy na pewno poziom bezpieczeństwa w firmie.
Niedostateczna ocena ryzyka zawodowego
- Zaniedbanie: Pracodawcy często nie przeprowadzają dokładnej analizy ryzyka związanego z wykonywanymi przez pracowników zadaniami.
- Konsekwencje: Prowadzi to do niedoszacowania zagrożeń, a w konsekwencji do wypadków i chorób zawodowych.
Brak osoby wyznaczonej do udzielania pierwszej pomocy
Wiele razy można usłyszeć o sytuacjach, w których ktoś potrzebował, aby udzielić mu pierwszej pomocy, jednak jej nie otrzymał. Wynika to ze zjawiska zwanego rozproszoną odpowiedzialnością. Dlatego właśnie podstawowe obowiązki pracodawców odnośnie BHP obejmują wyznaczenie odpowiedniego pracownika, który będzie odpowiedzialny za udzielenie pierwszej pomocy. Ponadto taka osoba powinna mieć właściwe kwalifikacje.
Często problemem jest także niedostateczny nadzór nad warunkami pracy. Co to znaczy? Pracodawcy nie kontrolują regularnie warunków pracy, co prowadzi do pogorszenia stanu maszyn, urządzeń i narzędzi.
Konsekwencje błędów w zakresie BHP
- Wypadki przy pracy: Uszkodzenia ciała, trwałe kalectwo, śmierć.
- Choroby zawodowe: Schorzenia układu oddechowego, układu kostno-stawowego, choroby skóry itp.
- Koszty leczenia i rehabilitacji: Wysokie wydatki związane z leczeniem poszkodowanych pracowników.
- Straty finansowe przedsiębiorstwa: Kary finansowe, odszkodowania, przerwy w produkcji.
- Zły wizerunek firmy: Utrata zaufania klientów i pracowników.